3/19/2009

dieta

Dieta dr Budwig

Założenia:
Twórcą tej diety prozdrowotnej jest dr Johanna Budwig - biochemik z Niemiec. Jej odkrycia (badania nad kwasami tłuszczowymi omega-3 i olejem lnianym) znalazły zastosowanie min. w leczeniu takich chorób jak: choroba Alzheimera, nowotwory, miażdżyca, alergia, dermatozy, depresja. Dieta dr Budwig bazuje na dostarczeniu organizmowi pokarmów bogatych m. in. w tłuszcze omega-3, węglowodany złożone, błonnik i antyoksydanty.(a propos jej badania byly nominowane do nagrody nobla)

Podstawowe zasady diety dr Budwig obejmują następujące zagadnienia:

• Podstawowym tłuszczem w diecie dr Budwig jest olej lniany tłoczony na zimno i nieoczyszczony. Zabronione jest używanie jakichkolwiek rafinowanych bądź uwodornionych tłuszczów (olejów, margaryn, majonezów). Aby osiągnąć skuteczne efekty leczenia, należy bezwzględnie wyeliminować z diety produkty smażone, tłusty nabiał, mięsa,
• Spożywać należy produkty świeże. Potrawy nie powinny być przyrządzane na bazie produktów konserwowanych sztucznie, z dodatkami chemicznymi (np. benzoesan sodu i innych sztucznych dodatków do żywności,

Pasta dr Budwig

• Olej lniany zjadać należy codziennie w postaci tzw. Pasty.

Pastę wykonuje się miksując przez 5 minut olej lniany i chudy biały twarożek

w proporcjach: 5-6 łyżek oleju na 12,5 dkg sera.,

2 łyżki stołowe stosuje w profilaktyce, 2-4 w lekkich schorzeniach, 6 łyżek stołowych w ciężkich przypadkach. Po przyrządzeniu pastę trzeba przechowywać w lodówce. Można ją doprawiać do smaku na ziołami, solą, czosnkiem, papryką, pieprzem. Dr Johanna Budwig zaleca jeść pastę rano razem z muesli, płatkami zbożowymi, łyżką zmielonego siemienia lnianego i utartym jabłkiem) i samodzielnie. Dla osób chorych wskazane jest zjadanie także zmielonego siemienia lnianego.

Produkty zalecane w diecie:

• Ryby morskie ( makrela, dorsz, śledź, tuńczyk) do 200 g dziennie,
• Owoce świeże, w ilości 3 do 4 średniej wielkości porcji dziennie. Owoców nie należy mieszać,
• Warzywa ze szczególnym uwzględnieniem takich warzyw jak brokuły, kapusta, brukselka, marchewka. W przeciwieństwie do owoców warzywa można mieszać,
• Soki owocowe przynajmniej raz dziennie szklankę. Pomiędzy wypiciem soku z owoców cytrusowych a zjedzeniem pasty powinno upłynąć kilka godzin,
• Mleczne produkty ukwaszone (jogurty naturalne, kefiry, maślanka, mleko acidofilne),
• Zboża w postaci pieczywa z pełnego przemiału i płatków nie oczyszczonych,
• Drożdże spożywcze (należy je przed spożyciem zagotować),
• Woda. Wskazane jest pić 2 litry wody dziennie (oczyszczonej mechanicznie filtrami, albo butelkowanej źródlanej, ale nie mineralnej) Płyny (woda i soki) najlepiej spożywać przed posiłkiem.

Produkty dozwolone w diecie:

• Mięso i drób, ale tylko nie przetworzone, niskotłuszczowe, od zwierząt, którym nie podawano karmy zawierającej hormony, pestycydy i antybiotyki, w ilościach - okazjonalnie. W przypadku ciężkich chorób, np. nowotworów, z mięsa i drobiu należy zrezygnować zupełnie,
• Miód.

Produkty zabronione w diecie:

• Cukier, sztuczne słodziki, soki z kartoników i butelek,
• Syntetyczna witamina A (z preparatów witaminowych),
• Inne tłuszcze poza tłoczonym na zimno olejem lnianym.

z tego ,co wynalazlam taki olej mozna dostac tutaj

Dieta dr Budwig znalazła zastosowanie w leczeniu następujących schorzeń:

• nowotwory złośliwe i łagodne
• arterioskleroza
• atak i zawał serca
• arytmia
• obtłuszczenie wątroby
• astma oskrzelowa
• problemy trawienne-wrzody żołądka
• schorzenia prostaty
• artretyzm
• wszelkie problemy dermatologiczne
• schorzenia wieku starczego
• problemy z nauką i pamięcią (aktywizacja pracy mózgu)
• stwardnienie rozsiane
• reakcje autoimmunologiczne
• schorzenia woreczka żółciowego
• cukrzyca
• wady wzroku i słuchu

Dr Budwig prowadziła własną klinikę, w której przeprowadzała badania. U wszystkich pacjentów zaobserwowała brak we krwi fosfatydów i lipoprotein w tym brak omega-3, a w takiej sytuacji nowotwory rozwijają się bardzo łatwo. Pacjentów poddano 3-miesięcznej terapii uzupełniającej składniki odżywcze. Po tym okresie zaobserwowano, że nowotwory zaczęły się cofać a hemoglobina odzyskała prawidłową barwę.

Dr Budwig rozpoczęła wtedy poszukiwania naturalnego sposobu uzupełnienia koniecznych dla zdrowia fosfatydów i lipoprotein. Wynikiem tych poszukiwań jest już znana na całym świecie PASTA ( ang. spread), czyli zmiksowana mieszanina dwóch naturalnych składników: oleju lnianego i chudego białego sera.

Olej lniany i chudy biały ser muszą być spożywane razem, gdyż wzajemnie się uzupełniają uruchamiając korzystne procesy biochemiczne. Zmiksowanie zawierającego nienasycone kwasy oleju lnianego z chudym białym serem powoduje związanie kwasów z białkami umożliwiając bardzo szybkie przyswajanie w układzie pokarmowym i transportowanie w organizmie.

Dr Budwig przez 10 lat obserwowała efekty zdrowotne opracowanej przez siebie diety stosując je w leczeniu szpitalnym pacjentów z chorobami przewlekłymi. Okazało się, że jej prostota przyniosła pożądany skutek nawet w przypadkach uznanych przez akademicką medycynę za nieuleczalne.

Olej lniany nieoczyszczony tłoczony na zimno zawiera ponad 50% kwasów tłuszczowych omega-3.
Olej lniany znany jest z tego, że jest jedynym olejem zawierającym bardzo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. W tabelach można znaleźć informacje, że zawartość omegi-3 w tym oleju przekracza 50%. Informacja ta dotyczy jednakże jedynie oleju nieczyszczonego z pierwszego tłoczenia uzyskanego ze specjalnej odmiany lnu.
Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w różnych olejach lnianych dostępnych w sklepach (tzw. niskolinolenowych) nie przekracza 3% !!!!
Wynika to z tego, że w celu wyciągnięcia z lnu tak dużej ilości kwasów omega-3 konieczna jest specjalna technologia tłoczenia. Ponadto olej z dużą zawartością kwasów omega-3 jest bardzo nietrwały,

Olej lniany zimno tłoczony nieoczyszczony nie jest dostępny w sklepach spożywczych ze względu na nietrwałość kwasów z rodziny omega-3. Wszystkie kwasy tłuszczowe wielonienasycone ulegają pod wpływem światła, powietrza i wysokiej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania, szczególnie dotyczy to jednak kwasów omega-3, jako najbardziej nienasyconych. Muszą być zatem przechowywane w warunkach chłodniczych, bez dostępu światła i powietrza. Optymalna temperatura przechowywania od 4 do 10 °C (w lodówce). Maksymalny okres przechowywania w takich warunkach to 2 miesiące.

Oleje lniane, które są rozprowadzane przez sklepy mają niską zawartość kwasów omega-3 (noszą nazwę "niskolinolenowych"), dzięki czemu są mniej podatne na utlenianie i bardziej trwałe.

oraz druga rzecz ktora znalazlam na necie i z ktora chcialam sie podzielic to cwiczenia ponizej..

Zestaw ćwiczeń relaksacyjnych

1. Wyrzucanie złej energii..

*Stajemy w lekkim rozkroku i w lekkim ugięciu kolan. Dłonie układamy tak, jakby leżały w nich kule o średnicy 10-15cm.

*Unosimy powoli ręce przed tułowiem nabierając równocześnie głęboko powietrza. Całe ręce wykonują taki ruch, jakby się chciało wypchnąć te kule do góry.

*Gdy ręce są uniesione do góry przeciągamy się i lekko stajemy na palcach.

*Opuszczamy powolutku ręce bokiem na dół, wypuszczając równocześnie powietrze możliwie do końca. Łokcie są prawie wyprostowane a dłonie skierowane na dół.

2. Ładowanie dobrej energii. Podobnie tylko w drugą stronę.

*Stajemy w lekkim rozkroku i w lekkim ugięciu kolan. Dłonie układamy tak, jakbyśmy trzymali w nich kule o średnicy 10-15cm.

*Unosimy powoli prawie wyprostowane ręce bokiem ciała nabierając równocześnie głęboko powietrza.

*Gdy ręce są uniesione do góry przeciągamy się i lekko stajemy na palcach.

*Opuszczamy powolutku ręce przed tułowiem na dół. Łokcie skierowane są na boki a dłonie na dół. W trakcie tego ruchu wypuszczamy powietrze (możliwie do końca).

3. Skręty tułowia:

*Stajemy wyprostowani. Jedną ręką chwytamy za nadgarstek drugiej ręki nad głową.

*Obracamy tułów w lewo ciągnąc lewy łokieć maksymalnie do tyłu i podążając za nim głową i wzrokiem. W czasie tego ruchu nabieramy powietrza.

*W czasie powrotu do pozycji wyjściowej wypuszczamy powietrze.

*Powtarzamy na przemian w jedną i drugą stronę.

4. Skłony tułowia na boki:

*Stajemy wyprostowani. Jedną ręką chwytamy za nadgarstek drugiej ręki nad głową.

*Pochylamy tułów w lewo ciągnąc lewy łokieć w lewo a prawy łokieć maksymalnie do góry. Koncentrujemy się na rozciągnięciu strony prawej a nie na ściągnięciu strony lewej. W czasie tego ruchu nabieramy powietrza.

*W czasie powrotu do pozycji wyjściowej wypuszczamy powietrze.
*Powtarzamy na przemian w jedną i drugą stronę.

5. Skłony tułowia do przodu:

*Stajemy wyprostowani. Ręce unosimy do góry.

*Wykonujemy powolny ruch opuszczania rąk przodem na dół a następnie tyłem do góry, równoczesnego pochylania tułowia i zginania kolan. Przyjmujemy pozycję „skoczka narciarskiego na rozbiegu” tylko z rękami bardziej uniesionymi z tyłu do góry. W czasie całego ruchu wypuszczamy powietrze.

*Wstrzymujemy się na kilka sekund w tej pozycji.

*Wykonujemy ruch przeciwny. Wracamy do pozycji wyprostowanej z rękami uniesionymi do góry. W tej pozycji odchylamy ręce lekko do tyłu wypychając biodra lekko do przodu. W czasie całego ruchu nabieramy powietrza.

*(Przy tym ćwiczeniu trzeba zachować ostrożność, gdyż może się zakręcić w głowie).

6. Przelewanie głowy:

*Stajemy wyprostowani. Ręce wiszą luźno wzdłuż tułowia. Głowa luźno spuszczona na dół do przodu. Czujemy rozciągnięcie tylnej części kręgosłupa szyjnego.

*Powolnym ruchem „przelewamy” sobie głowę wokół szyi w stronę prawą. Głowa zachowuje się tak, jakby wszystkie mięśnie trzymające głowę prosto nam zasłabły i głowa nam się „dyndała” na szyi. W celu wykonania tego ruchu można się wspomóc lekkim ruchem obrotowym tułowia.
Powtarzamy to samo ćwiczenie w drugą stronę. Jeden obrót głowy trwa 5-8s.

i inne 21 powtorzen 5 cwiczen :))



a czemu takie?klon chce mi kupic buty zeby mnie ganiac po plazy,nie ma silowni do wyjazdu wiec szukam czegos coby w domu robic,jak nie lubie biegac,no moze rower wprowadze regularnie,ale pewnie nie bedzie juz takiej orki w tyg,oj szkoda,cos musze wymyslic..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

free counters darmowe liczniki